V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży


Jeśli oprócz czytania, kochasz także pisać i słowami przenosisz młodych czytelników w magiczny świat, to z pewnością zainteresuje cię ta informacja. Otóż Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” właśnie ogłosiła konkurs na książkę dla dzieci i młodzieży.  Nie ma się co zastanawiać, bo konkurs organizowany jest co trzy lata. Czas nadsyłania prac mija 30 listopada 2018 roku.  By poznać więcej szczegółów przeczytaj poniższą informację prasową, a potem pisz, pisz, pisz...

źródło: pixabay.com


Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” ogłasza V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Honorowy Patronat nad Konkursem objęły: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Do współpracy w ramach jubileuszowej edycji Konkursu zostały zaproszone wydawnictwa: Literatura, Publicat i Nasza Księgarnia, które w pół roku po ogłoszeniu wyników wydadzą nagrodzone książki. Partnerami Konkursu są: Fundacja PZU oraz Fundacja AMF Nasza Droga.

Celem Konkursu im. Astrid Lindgren jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników. Zapraszamy polskich autorów do tworzenia książek pisanych piękną polszczyzną, poruszających ciekawe i ważne tematy, wskazujących właściwe wzorce zachowań, a przy tym bardzo atrakcyjnych dla współczesnego młodego odbiorcy. Taka literatura może stanowić istotną kontrpropozycję wobec mediów promujących przemoc i inne negatywne wzorce-  tak opisuje rolę Konkursu Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. 

Konkurs im. Astrid Lindgren jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno uznanych pisarzy, jak i osób, które dopiero próbują swoich sił w literaturze. Na Konkurs przyjmowane są prace w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku do 6 lat, 6-10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Na Konkurs można przesyłać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i niezgłoszone do druku lub oceny w wydawnictwach, nie nagradzane i niewyróżniane w innych konkursach.

Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi! – uważa Przewodnicząca Jury Konkursu, prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka.

Nadesłane książki są czytane przez prejurorów, a następnie wyselekcjonowane przez nich tytuły są przekazywane do czytania przez członków Jury, w skład którego wchodzi również
prof. Grzegorz Leszczyński, literaturoznawca i krytyk literatury dziecięcej, który powiedział

 Konkurs jest wyjątkowy, bo obok doświadczonych, profesjonalnych pisarzy uczestniczą w nim osoby, które stawiają na literackiej drodze pierwsze, nieśmiałe kroki. To wyzwanie i dla pisarzy, bo na ich oczach rosną nowe talenty, i dla debiutantów, bo stają w jednym szeregu z mistrzami pióra. Konkurs wyjątkowy, bo jego Patronka jest wyjątkową, niepokorną pisarką, która stworzyła m.in. wyjątkową niepokorną bohaterkę – Pippi Pończoszankę. Wyjątkowy, bo jego zadaniem jest inspirowanie powstawania książek, a nie ocenianie tego, co już powstało. Już przyniósł świetne dzieła i odkrył nowe osobowości twórcze, a tyle niespodzianek jeszcze przed nami!

W skład Jury wchodzą również przedstawiciele wydawnictw konkursowych oraz Fundacji.
Na Konkurs można nadsyłać prace wyłącznie tekstowe (bez grafiki), dotychczas niepublikowane, niezgłoszone do druku/oceny  w wydawnictwach, nienagrodzone i niewyróżnione w innych konkursach. Forma utworu:  bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań - napisane prozą.

Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu, który dostępny jest TUTAJ.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 listopada 2018 r. na adres:
Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”,
02-786 Warszawa, ul. Rosoła 44a
z dopiskiem ‘Konkurs Astrid Lindgren”.

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację od 2006 roku. W dotychczasowych czterech jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono i wydano ok. 40 znakomitych książek. Konkurs zyskał wysoką rangę w środowisku pisarzy, wydawców oraz wśród odbiorców (dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy). Prace nagrodzone w Konkursie w ciągu pół roku od jego zakończenia wydawane są w formie książek i cieszą się wielkim powodzeniem wśród czytelników. Często stają się też laureatkami innych konkursów, np. na Książkę Roku lub na Debiut Roku, wytyczając tym samym standardy dobrej literatury dla dzieci.

Nagrodzona w III Konkursie im. A. Lindgren książka Katarzyny Ryrych
„O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych”  została wpisana na listę najlepszych książek 2015 r. przez IBBY–międzynarodową organizację ds. literatury dla młodych. Niektóre z  książek-laureatek doczekały się tłumaczeń na inne języki i zdobywają międzynarodową publiczność.


informacja prasowa




1 komentarz:

  1. Cieszę się, że znalazłam informację o tym konkursie. Myślę, że wezmę udział :) Musze tylko przemyśleć kategorię wiekową.

    OdpowiedzUsuń